Kaspersky vs ESET

Kaspersky vs ESET

Pro naše zákazníky dlouhodobě používáme a doporučujeme antivirová a antimailwarová řešení od společnosti ESET. Společnost ESET dlouhodobě zaručuje vysokou spolehlivost detekce škodlivého software ve Vašem počítači při nepatrném zatížení operačního systému.

Vzpomeňme si na né tak úplně starou informaci o tom, kdy ESET označil instalaci populární aplikace Viber za ŠKODLIVOU, jelikož bez vědomí uživatele aplikace Viber odesílala statistická data o instalování aplikace Viber do Vašeho počítače. Viber se bránil tím, že ESET “sucks“ a ESET na to reagoval po svém na Twitteru.

Firemní řešení Eset používám již od produktové řady Nod32 2.xx. Následovala řada Nod32 3.xx která z mého pohledu nebyla vydařená, jelikož jsem zaznamenal spousty problémů se stabilitou na Windows serverech, kdy windows servery s nainstalovaným Nodem řady 3.xx “zamrzaly”, či byly jinak nedostupné. Eset si vylepšil reputaci s řadou 4.xx a 5.xx, kdy se zase jednalo o velmi stabilní produkt. Velmi jsem se těšil na řadu 6.xx a její administraci.

 

Nová řada verze 6

Řada 6 měla přinést téměř dokonalou správu a zabezpečení počítače. Administrace a administrační server a konzole bylo možno nově instalovat na linux a né jen Windows servery. Společně s antivirem se instaloval na klientský počítač Remote Administrator Agent, který zaručoval komunikaci s Remote Administrator Serverem. Agent umožňoval správci RAS přehled o počítači, hrozbách a stavu počítače jako takového. Viz obrázky.

 

Nicméně již od začátku Eset firemních produktů řady 6 se Eset potýkal s problémy se stabilitou jakož tomu bylo i u zmíněné řady 3.xx. Remote Administrator Agent 6.0x až 6.2x způsoboval “zamrzání” stanic Windows a to jak pracovních tak serverových. Aktualizace Agentů také nebyla bez problémů, docházelo k problémům s rozpadem připojení k serveru RAS a tudíž nám systémovým administrátorům nasazení Eset řady 6.xx začalo přinášet více starostí než radostí. Začal jsem se tedy rozhlížet po podobném produktu jako je Eset a podobnou robustností, funkcionalitou, rychlostí, spolehlivostí a cenou.

Měl jsem v té době již dost zkušeností s jinými velkými hráči v antivirovém světě a věděl jsem co přesně potřebuji a bylo mi jasné, co hledám. Bylo mi jasné že to nesmí být nic takového jako je například Norton antivirus, který Vám po instalaci udělá z Vašeho počítače stejného šneka, jako například AVG antivirus ….

 

První kroky s Kaspersky Antivirus

Byla zde jedna společnost, jeden produkt, který jsem otestovaný neměl. Jednalo se o Kaspersky antivirus. V té době jsem si vzpomněl na jeden článek, kdy důsledná bezpečnostní detekce a analýza objevila “špionážní” firmware v pevných discích s aplikovaným “virem” přímo z výroby …. ☺ Viz.: http://technet.idnes.cz/virus-pevny-disk-0e0-/software.aspx?c=A150218_094347_software_vse .

Pustil jsem se tedy do testovaní Kaspersky Lab produktů pro firemní nasazení. To samotné je velmi podobné Esetu, jelikož instalujete také Administrační konzoli, Agenta a samotný antivir. Je ale třeba podotknout, že samotná instalace Antivirus balíčku je velmi zjednodušena tím, že Kaspersky má prakticky pouze jeden instalátor a ten sám pozná zda se instaluje na WIndows server, či stanici a dle toho nainstaluje je ty dané potřebné moduly. Odpadá tedy tím nutnost instalace rozdílné verze antiviru (v případě Esetu: Eset Endpoint Antivirus a Eset File server) na počítač který je jako server či stanice. Praktické a rychlé.

Kaspersky Administrační konzola s pomocí Kaspersky Agenta plní ještě navíc jednu funkci navíc. A to je inventář počítačů ve Vaší síti. A to podrobný inventář. Kaspersky podává informace o tom, co je na každém počítači nainstalováno (umožňuje samozřejmě i vzdálenou instalaci a odinstalaci aplikací ), jaký má každý počítač hardware, jaké má každý počítač softwarové kritické zranitelnosti (chybějící os updaty).Kaspersky agent umožňuje je vzdálené připojení k danému počítači přes protokol RDP bez jakékoliv předchozí konfigurace, odesílání krátkých zpráv uživateli na obrazovku od administrátora, tunelování portů, atd …

Dnešním dnem, provozujeme Kaspersky antivirus s Kaspersky security centrem u třech našich zákazníků s celkovým počtem 204 počítačů a musím říci, že kromě jednoho nekompatibilního HP notebooku to všude jede bez problémů a bez nucených restartů OS či jednotlivých aplikací. Kaspersky má i přehledně řešeny výjimky antivirové ochrany, kdy je možno jednotlivé výjimky aplikovat na samotné soubory, adresáře či služby a specifické programy, jako jsou databáze, atd. Zase viz. obrázky níže:

 

To je zatím pro srovnání asi vše, příště se můžeme zabírat skupinovou politikou pro antivir či agenta, naplánovanými úlohami, manažmentem aplikací a reporty.